74. Zöld levél
Védelemre szorul:
A KARDOSLEPKE
Július végén, a legnagyobb nyári kánikulában, amikor a hõmérséklet árnyékban a 33-34 fokot is elérte, a délutáni forróságban mindig az árnyékos teraszra vonultam, ahol az asztalon vártak rám a könyveim és ott volt az elengedhetetlen, frissen készített, hûs, citromos limonádé is, kakukkfû-sziruppal ízesítve. Innen ráláttam a forró napsugárban fürdõ virágoskertemre, ahol több – közönségesen csak gyomnövénynek számító – vadvirág is virított, amit abból az egyszerû számításból kifolyólag, hagytam meg, hogy majd ezekre jönnek a lepkék. Így is történt.
A kardoslepke az imola virágján
Egy enyhe fuvallattal, lágy vitorlázással, megjelent elõttem a csoda. Az egyik legszebb nagylepkénk, a sárgásfehér kardoslepke (népi elnevezése rudaslepke) (Iphiclides podalirius) repült felém és kecsesen billegve legalább egy óra hosszat röpködött fölöttem, ide-oda. Alkalmanként leszállt a közelben álló juharfa levelére, vagy a kerítés peremére. Hamarosan megjelent egy másik példánya is, feltehetõleg a párja és vele együtt kergetõzve mutatták be puha, kecses, nesztelen vitorlázó repülésük minden fordulatát. Volt, hogy átrepültek a háztetõn is, de kis idõ múltán visszatértek. Utána, a kánikulai idõszak végéig, minden nap kedves vendégeim voltak, hol õk, hol meg más példányaik. Örömöm határtalan volt, hogy a korábbi évekhez hasonlóan, idén is meglátogattak ezek az egyre ritkuló, szigorú védelem alatt álló égi csodák.
Ennek a szép, könnyen felismerhetõ lepkének az alapszíne a fehértõl egészen a fakósárgáig terjedhet. Nõsténye (4,5 cm) valamivel nagyobb a hímnél. Elülsõ szárnyfelületén 6 fekete keresztcsík látható, alsó szárnyainak belsõ sarkában narancssárga félhold formában egy-egy kék szem van, és e szárnyak vége kardszerûen megnyúlt. Meglehetõsen gyorsan, vitorlázva, keringve, fejmagasságban repül. Márciustól októberig találkozhatunk vele virágos, bokros réteken, kertekben, gyümölcsösökben. Évente két nemzedéke van. Elõször Linné svéd botanikus írta le 1758-ban az olaszországi Livornóban megfigyelt példányok alapján.
Zöld színû, hatalmas hernyója a kökényen és különféle gyümölcsfákon (cseresznye, õszibarack, mandula) táplálkozik áprilistól októberig. NAGYON FONTOS, HOGY KÍMÉLJÜK A LEPKÉKET, ÉS A HERNYÓIT! HA RÁJUK BUKKANUNK, NE BÁNTSUK ÕKET, mert rajtuk áll vagy bukik a fajta fennmaradása!
Európa nagy részén még megtalálható, egészen az 54. szélességi fokig (Kaukázus), beleértve a földközi-tengeri szigetvilágot és Észak-Afrikát is. Alkalmi vándorlásai során elérheti a Brit-szigeteket, Skandináviát és Finnországot is.
Király János