Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2017. május

Címoldal
Rettegni saját otthonunkban
Ez a MSC-feeling, Tesó!
A szakszervezeti munka megkoronázása
Változatlan jegyárak és szálláshelyek
A gőzgéptől a 3D-s nyomtatóig
Milyennek látják a Műszaki Iskolát?
Jubilál az általános iskola
Szerbia legjobbjai az adai lányok
Versenyek és gitáros találkozó
A tavaszt ünnepelve
Anyák napi műsor Moholon
A Vöröskereszt hete Adán
Az ünnepeink
Törökfaluiak a 47. MIRK-en
Éjszaka az iskolában
Jó hangulat, sikeres verseny
Küzdelem a túlsúllyal
Szemlélet- és életmódváltás
Környezettudatosságra nevelnek
Őszre felavatják a nagycsaládos házat
Operettest a színházteremben
Gondolatok a mai iskolarendszerről
Új tanácstagok és új tanács Moholon
Algernon-effektus Moholon
Nyílt nap a Lovasvölgyben
Legyél a Cimborám!
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
A közönséges vakond
Önkormányzati hírek
Tudta-e?
Sakk
A Műszaki Iskola jubileuma
Impresszum

Törökfaluiak a 47. MIRK-en
A Százszorszép Művelődési Egyesület tagjai első ízben vettek részt a rendezvényen

Az idén Topolyán került megszervezésre a 47. MIRK, amelynek létrejöttét Bada Johanna és István kezdeményezte csaknem fél évszázaddal ezelőtt. Ők ma tiszteletbeli tagjai az elnökségnek, és ezen a kiállításon is tiszteletüket tették. Az április közepén megrendezett kiállításnak a Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola adott otthont.

    A nemzetközi kézimunka- és gyűjtemény-kiállítás házigazdája a Községi Női Fórum Nefelejcs Hagyományőrző Kézimunka Egyesülete volt. Vezetőjük, Paul Szikora Erzsébet köszöntötte a kiállítókat, valamint Telecski Elvirát, a MIRK jelenlegi főszervezőjét és Kovács Elvirát, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnökét.
    – Úgy érezzük, hogy a hagyományainkért harcolnunk kell. Az utóbbi időben a hagyományokat egy kissé elhanyagolják, ezért úgy gondoltuk, hogy nekünk a tű a fegyverünk, és így harcolunk a hagyományainkért, illetve életben tartásukért – mondta el a megnyitón Paul Szikora Erzsébet, a Nefelejcs elnöke.
A rendezvényen fellépett a Kodály Zoltán MMK Csörgő citerazenekara és Sörfőző Szügyi Judit, ezután Kokrehel Andrea húsvéti szavalásával tette ünnepélyesebbé a megnyitót, majd Telecski Elvira köszöntötte a jelenlévőket. A főszervező elmondta, hogy az idei kiállításon negyvenkilenc csoport mutatja meg munkáit a látogatóknak, majd hozzátette, Magyarországról, Vajdaságból és Szerbiából is érkeztek kiállítók.
    Az iskola folyosóin és tantermeiben szebbnél szebb kézimunkák ékeskedtek. Látványuk csodálatra méltó volt. Hímzések, csipkék, horgolások, makramé és gyöngyből készült ékszerek, papírfonásból készült kosárkák, gobelinek, festmények, gyűjtemények érdekességének sora várta a látogatókat, mindemellett a húsvéti tojások színes kavalkádjában is gyönyörködhettek.
    Az idén első alkalommal a Százszorszép Művelődési Egyesület keretein belül mi, törökfaluiak is részt vettünk ezen a rendezvényen. Miklós Matild horgolt terítőt és egy szabadrajzú hímzett terítőt, Gere Rózsa fehér hímzett terítőt és egy lobogót, Györe Éva két szabadrajzú hímzett terítőt, Miklós Dóra pedig egy horgolt terítőt állított ki. A zsűri elbírálása alapján III. helyezést ért el Gere Rózsa lobogója, II. helyezést Miklós Matild mindkét munkája, Gere Rózsa Fehér hímzett terítője, Miklós Dóra horgolt terítője és Györe Éva egyik szabadrajzú hímzett terítője, a másik pedig I. helyezett lett.
    Reméljük, hogy sikerült egy lavinát elindítanunk! Bízunk benne, hogy többen kapnak kedvet a kézimunkázáshoz, mind a gyerekek, mind a felnőttek, és a jövőben még nagyobb létszámban, még több kézimunkával tudunk majd részt venni kicsi falunk képviseletében az ilyen vagy ehhez hasonló rendezvényeken. Nem a helyezés számít, hanem hagyományaink megőrzése és továbbéltetése.
    A MIRK-en való részvétellel szeretnénk jelezni, hogy a kézimunkáknak igenis értékük van, és igenis megbecsülendők, hiszen az, aki készítette őket, igyekezett tudásához mérten a legszebbet kihozni belőlük. Elszomorító, hogy néhányan nem értékelik a kézimunkákat, úgy gondolják, a kínai üzletekben szebbet, különbet vásárolhatnak, pedig ez nem így van. Lehet, hogy szebb, de az csak egy sorozatgyártás egyik darabja, amit bárki megvásárolhat. A kézzel készült hímzés, szövés, vagy bármilyen más kézimunka viszont műalkotás, amelynek elkészítése időigényes ugyan, mégis megéri, mert a készítője szívét-lelkét adja és dolgozza bele.

Miklós Dóra

maj 2017.

Naslovna strana
Ovo je MŠC-feeling, brate!
Odakle potiče naziv ikone Trojeručice
Vesti iz lokalne samouprave
Šah
Jubilej Tehničke Škole
Impresum


Design by VA