Aranymanókból
Manóház tanoda
és kézműves alkotóműhely lettünk
Az Aranymanók 2005-ben kezdték meg tevékenységüket az Aranykapu M.E. keretén belül. Mészáros Aranka és Boja Ágnes vezetésével dolgozott 16 kismanó. 2006-ban a kézműves Aranymanók önálló kiállítást rendeztek Adán, a könyvtár kiállítótermében. Gyerekek és vezetőik, valamint Virág Mihály kosárfonó munkáiból. Ugyanebben az évben az Aranykapu keretében megrendezett kirakodóvásáron vezetésünkkel és 139 ember közreműködésével elkészült a „Remény virága” 3 m x 1,5 m nagyságú kirakott kép. Több újságban kértük meg az embereket: gyűjtsenek magvakat és küldjék címűnkre. Szorgalmasan gyűjtöttek Kanizsáról, Becséről, Zentáról, Utrináról, Szajánból és Padéról.
2007 szeptemberében Mészáros Aranka vezetésével megkezdte munkáját a tanoda. Alsós gyerekekkel napi szintű foglalkozások, matematikai alapműveletek gyakorlása, írás, olvasás, szövegértelmezés és a házi feladat elkészítésében való segédkezés. Természetesen mindig maradt idő játszásra és beszélgetésre. Tizenketten iratkoztak be, napi rendszerességgel öt gyerek járt – a többi alkalmanként. Ezeket a foglalkozásokat a Tájház úgynevezett konyhájában, illetve az udvaron tartottuk. Próbálkoztunk a II. Helyi Közösség udvarában lévő épületben is tanulni, de télen nem lehet fűteni. A hideg beálltával a tanodának vége lett. Április végén – mivel megjött a jó idő – a tanoda újraindult. A gyerekek közben kerestek, kérdezgettek a szülőkkel együtt: mikor lesz már tanoda, kihez fordulhatnának segítségül ?!
Próbálkozások, remény, reménytelenség…
2011-ben végre megalakult a Manóház civil szervezet. Köszönet az Önkormányzatnak a segítségért, Tóbiás Józsefnek és a Cseh Károly Általános Iskolának az adományokért. Valamint mindenkinek köszönetet mondunk, aki valamilyen módon a Manóházat segíti. Jelenleg a Felszabadulás tér 13. szám alatt tartjuk heti két alkalommal a foglalkozásokat. A kézműves alkotóműhely fogyó eszközökkel dolgozik, a gyerekek a saját maguk készített munkákat minden egyes alkalommal haza viszik. Foglalkozásonként 14-16 gyermek vesz részt, alig tudjuk megoldani, hogy mindenki dolgozgasson, hiszen szinte nincsenek eszközeink. Non-profit szervezet vagyunk, pályázatokból és a szülők támogatásával tudunk csak fennmaradni és működni. A foglalkozások ingyenesek. Szívesen fogadunk minden segítséget, legyen az: fonalhulladék, gomb, papír, régi meséskönyvek, színes ceruza, ragasztó stb. Bármit fel tudunk használni, még azt is, ami másnak esetleg semmit nem jelent. A kézműves műhelybe jöhetnek alsós és felsős, sőt szerb anyanyelvű gyerekek is. A tanoda alsósok jelentkezését várja, ahol matematikai alapműveleteket, írás, olvasást, szövegértelmezést gyakorolunk és a házi feladat elkészítésében segédkezünk. A tanodai foglalkozások nem pótórák, folyamatos felzárkóztatást biztosítanak. A nyári szünidőben minden kedden 16.00-17.30 meseolvasással egybekötött beszélgetések vannak. Nagyon szeretnénk folyamatosan dolgozni, a lehetőségekhez mérten gazdagítani tevékenységünket. Jó lenne a gyerekekkel az általános iskola befejezéséig foglalkozni. Ehhez szükség lenne szakemberek bevonására, valamint egy kertes házra, ahol több korosztállyal, különböző csoportokban tudnánk foglalkozni. Reméljük találni fogunk egyszer egy szép, állandó otthont a Manóháznak.
Nyitottak vagyunk minden új ötletre, érdeklődésre, valamint szeretettel várunk olyan embereket, akik magukévá tudják tenni a Manóház ügyét, részt szeretnének venni a munkában.
Érdeklődni lehet személyesen: Ada, Felszabadulás tér 13. (kedd, péntek: 16.30-18.00)
Mészáros Aranka