Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2011. május

Címoldal
Egy lakossági fórum margójára
Községi hírek, események
Tanácsülés volt a Második Helyi Közösségben
Tíz évvel ezelőtt ezt írtuk májusban
Gyermekrajz-kiállítás
Szülőföld Alapnál pályázott a Műszaki Iskola
A Musica Humana
Európa nap
Remény az adai fiataloknak
Szólj síp, szólj!
Célunk a változatos műsorok
Édes-keserű mindennapok
Vezetéknév
Volt egyszer egy iskola
A rossz fogak nem örökölhetőek
Ada község ösztöndíjasai
Mi újság a nyugdíjasoknál Adán?
Hírek
Rendőrségi hírek
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Gyermekszínjátszóink jubileuma - V.
Teológiai gondolatok
Madárfészek a villanyóránál
Ismét virágzik az adai orchidea!
Zöld levél
Vigyázat, tűzveszély – IV.
A női kadet regionális labdarúgó válogatottak
Sporthorgászok eredményei
Az eltűnt idő nyomában
Árnyas oldal
Tarka oldal
Impresszum

Vigyázat, tűzveszély – IV.
Tudnivalók a gyúlékony anyagok tárolásáról, mércékről

    Az eddigiekben szó volt arról, hogy a gyúlékony anyagok helytelen és szabálytalan tárolása tűzveszélyes. Ezúttal az általános tudnivalókat és mércéket ismertetem
    A III. részben amikor a szabályzatokról, előírásokról írtam, kimaradt, hogy a veszélyességi szempontból a III. kategóriába sorolt vállalatokban, magáncégekben, kisipari műhelyekben nem szükséges tűzvédelmi terv elkészítése, de a tűzvédelem mércéire vonatkozó szabályokat igenis szükséges kidolgozni és ebbe kell beépíteni többek között a dolgozók kiképzésének módját is.
    A gyúlékony anyagok, lehetnek szilárd, folyékony és gáznemű halmazállapotúak. Mindegyik a maga módján tűzveszélyes ha nem megfelelő a tárolásuk, azaz nincs összhangban a tűzvédelmi előírásokkal! A tűzvédelmi törvény 48. Szakasza szabályozza, hogy a gyúlékony anyagokat nem szabad olyan területen tárolni, amely nincs 6 méter távolságra más épületektől, termelési csarnokoktól, műhelyektől, irodáktól, stb., hacsak nincs másképp szabályozva. Külön előírások szabályozzák részletesebben a többi mércét:
    1. minden gyúlékony anyagot nyitott vagy zárt épületben szabad tárolni, amely szilárd és nem gyúlékony anyagból épült, könnyű anyagból készült tetőszerkezettel
    2. a szilárd gyúlékony anyagok tárolása lehetséges körülkerített, félig nyitott területen is, ami azt jelenti, hogy oszlopok és könnyű anyagból készült tetőszerkezet szükséges, hogy a nap sugaraitól vagy a villámlástól védve legyenek, ugyanis egyesek képesek az úgyn. öngyulladásra. A legbiztosabb a zárt ajtóval ellátott, szilárd anyagból készült épület.
    3. a folyékony gyúlékony anyagok tárolása lehetséges magasabb rácsos szerkezetű, hullámos palatetős épületekben, vagy szilárd anyagból épült zárt épületekben, amelyek néhol lejjebb vannak a földszinttől. Természetesen gyúlékony anyagokat zárt fémhordókban vagy fémedényekben kell tárolni rácsos vagy süllyesztett, zárt épületekben mégpedig megfelelő tartókra építve, vagy palettákra helyezve és az előírt magasságig. Egyes gyúlékony folyadékok tárolása, mint pl. a nafta, földbe épített fémtartályokban történik, ezek teteje beton, vagy vaslap lehet.
    4. a gyúlékony gázok tárolása csak szilárd, zárt épületekben, vagy úgynevezett tartályokban (rezervoárokban) lehetséges; e tartályok fémből készült vastag falú, henger alakú edények. Mindkét esetben szükséges a 2 méter magas rácsos kerítés megfelelő szélességű bejárati ajtóval – ez utóbbi vonatkozik a raktárra is!
    5. Mindegyik raktár épület betonból készült padlója sima és tiszta felületű kell hogy legyen; a környező területtől (ha körül van kerítve) 20 cm-rel magasabb legyen. A környező területet (amely a raktárt körülveszi) salakkal szükséges leszórni és ezek megközelítési útvonalait szabaddá kell tenni – és járhatóvá.
    6. A raktárakon klasszikus villámhárítót kell elhelyezni külön szabályoknak megfelelően. A világítás és villanyáram-hálózat meg kell hogy feleljen a szabványoknak és a robbanásveszély elleni védelem is szükséges, úgyn. „S” kivitelezésben kell hogy legyen!
    7. Egyes gázpalackok raktározása tetővel ellátott betonfelületen is lehetséges – elkerítve – de vastag lánccal körülfogva, hogy megakadályozzuk az eldőlésüket.
    8. A kifolyt gyúlékony anyagot azonnal fel kell törölni. A tárgyat amivel feltöröltük biztonságos helyre kell tenni, távol mindenféle hőforrástól.
    9. A raktárak falán vagy az azokat körülvevő kerítésen szükségesek a TILTÓ TÁBLÁK, amelyek szimbólumokkal és szöveggel jelzik, hogy: A. Tilos a dohányzás. B. Tilos a nyílt láng használata C. Tilos szikrázó szerszámok használata a közelében. A táblák szimbólumai és szövegei jól láthatóak kell hogy legyenek és ha lekoptak, újra kell festeni őket.
    10. A raktárak, illetve az azokat körülvevő, bekerített terület közvetlen közelében jól látható, hozzáférhető és szabályok szerint (lehetőleg pirosra befestett fémoszlopokra) kellő mennyiségű tűzoltó készüléket szükséges elhelyezni – száraz portöltettel (S-50kg, vagy S-9kg), esetleg széndioxid töltésű (CO2-10kg) készüléket kezdőtüzek oltására. A bekerített területekre két bejárat szükséges – 2 szilárd (beton) útvonallal, hogy a tűzoltóautó minél gyorsabban és könnyebben megközelíthesse. Ezek a legfontosabb tűzvédelmi mércék a raktáraknál!

Bálizs Géza

maj 2011.

Naslovna strana
Prva sednica Štaba za vanredne situacije Opštine Ada
Dan Evrope
Nada za mlade u Adi postoji!
Stipendisti opštine Ada
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA