Forró szakszervezeti ősz várható
Forró ősz előtt állunk, erre utalnak a szakszervezetből érkező egyre gyakoribb kijelentések, valamint az a tény, hogy erősödik a szakszervezeti központok közötti akcióegység azon elszántság terén, hogy amennyiben a szociális párbeszéd a partnerek között elmarad, még a legélesebb szakszervezethez illő módot is alkalmazni fogják, azért, hogy véget vessenek a foglalkoztatottak és a polgárok nyilvánvaló anyagi-szociális helyzete lefaragásának. A Vajdaság Önálló Szakszervezetek Szövetsége augusztusi nyilatkozatában aggodalmát fejezte ki a napi áremelkedések, főképpen az élelmiszeri cikkek és a rezsi-költségek terén, s tudtul adta az illetékeseknek, hogy nagy tiltakozások és munkabeszüntetések várhatóak. Elfogadhatatlan, hogy az állam ellenőrzése alatt lévő árak folyamatosan emelkednek, ugyanakkor már két éve be vannak fagyasztva a fizetések és a nyugdíjak, ami által reál-értékük több mint 30%-kal csökkent. Tény az, hogy több mint 150.000 személy úgy dolgozik, hogy fizetést nem kap, több mint félmillióan rendszertelenül és késve kapják meg járandóságaikat, míg 650.000 nyugdíjas juttatása a 21.000 dináros átlagon alul van. A házi költségvetésre további nyomást képez az új iskolaév, a tüzelő és a télirevaló beszerzése, ezeket sokan a mostani átlagkeresetből nem tudják fedezni. A lakosság zöme már nemcsak a luxus dolgokról, hanem az alapvető létszükségletekről is lemondott. Európai szemszögből a fizetéseink a legalacsonyabbak között vannak, az árak európai szintűek, így nem csoda hogy napról-napra egyre többen éheznek. Különösen az a gond, hogy közöttük vannak a tegnap még jól működő vállalatok dolgozói is, akiket a magánosítás szinte az utcára vetett. A Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetsége emlékezteti a Szerb Kormányt az adott ígéreteire, elsősorban a gazdasági válságból való kilábalásra vonatkozóan. Jóindulattal jelezzük, fogytán az idő és felelősségteljes lépések szükségesek, nem pedig üres és beváltatlan ígéretek.
A közművesítési vállalatok magánosítása, az ez ellen való kampány beindítása, illetve e vállalatok vezetésének politikától való mentesítése és a bennük jelenlévő korrupció kapcsán a Vajdasági Közművesítési Szakszervezet is hallatta hangját. E szakszervezet több párhuzamos akciót is beindított a közművesítési vállalatok kiárusítása ellen. A Vajdasági Közművesítési-lakásügyi Szakszervezet elnöke, Milorad Kotur külön kiemelte, a szakszervezet síkra száll a közművesítési vállalatok vezetési módjának megváltoztatásáért, azért, hogy annak többségi tulajdonosa hosszabb távon az önkormányzatok maradjanak, valamint e vállalatok politikai pártoknak választási zsákmányaként való odaítélése ellen. Ezeket, és a többi közvállalatot is tapasztalt tettre kész káderek kell, hogy vezessék, s nem pedig politikailag megfelelő, de e szakmában járatlanok, akik távozása után általában romok maradnak. Rámutattak, a köz-szektorban erősödött a szakszervezet jogainak elfojtása, a nemzetközi egyezmények megsértése, az aktivisták elbocsátása. Kihangsúlyozták, a szociális párbeszéd helyreállítása mellett, ilyen fontos témáról, mint a közművesítési vállalatok magánosítása, ki kell kérni a polgárok véleményét is.
2010. szeptember 10-én Ljubisav Orbović, Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Mlađan Dinkić kormányalelnökkel tárgyalt, rámutatott a sikertelen magánosításokból, csődeljárásokból és a vállalatok felszámolásából eredő számos problémára, az alapvető cikkek drágulásához, alacsony keresetekhez, az ágazati kollektív szerződések hiányához fűződő gondokra stb. A miniszter megígérte, hogy a hatáskörében álló, de az azon kívül lévő problémák megoldását is szorgalmazni fogja.
Az Építőipari dolgozók Szakszervezete 2010. szeptember 8-án egész Szerbia területén 10-11-ig egyórás figyelmeztető sztrájkot tartott, méltóságteljes munkát, ágazati kollektív szerződés megkötését, a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvény módosítását, a keresetek rendszeres kifizetését, az elmaradt keresetek kifizetését, illetve a ilyen munkaadók büntetését, a kötelező szociális biztosítás járuléka befizetését, a «feketézés» megakadályozását, valamint biztonságos munkakörülményeket, stb. követelve. Ugyanezen követelésekkel 2010. szeptember 16-án Szerbia és Kruševac város Önálló Szakszervezete Szövetsége szervezte meg első nagy munkás-tiltakozását, amelyeket még több követ majd, amennyiben nem indul be lényegi szociális párbeszéd és az említett követelések megoldása. A következő megmozdulást 2010.09.29-én Borban, később Újvidéken, majd pedig Belgrádban azon a napon tartották, amikor a Parlament a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvény módosításáról kezdett tárgyalni. Az elsődleges követelés e törvény visszavonása a törvényhozói folyamatból, de a Szakszervezet szervei konkrét módosítási javaslatokat is kidolgoztak e törvényre, amelyeket minden képviselői csoportnak eljuttatnak, ha netán a szociális párbeszéd e témában életre kelne.
Mivel a munkaügyi miniszter aláírta, és Szerbia Hivatalos Közlönye 62. számában 2010.9.3-án megjelent, a munkaadók és foglalkoztatottak viselkedéséről a munkahelyi zaklatással kapcsolatos megelőzésről és védelemről szóló szabályzatot, a munkahelyi zaklatás megakadályozásáról szóló törvény, amely 2010.6.5-án lépett életbe, 2010.9.4-én hivatalosan is alkalmazható lett. Így Európában a kilencedik ország vagyunk, ahol a „mobbing” problémáját külön törvény rendezi. Most már csak az maradt, hogy a munkaadók, a szabályzat 4. szakasza értelmében, a törvény alkalmazási napjától számított 30 napon belül (2010. október 5-éig) eleget tegyenek kötelezettségüknek és írásban értesítsék a foglalkoztatottakat a munkahelyi zaklatás megtiltásáról és a munkaadók és dolgozók erre vonatkozó jogairól és kötelezettségeiről. A Vajdaság ÖSzSz szakszolgálata kidolgozta ezen értesítés mintapéldányát, ez Ada Község ÖSzSz-ben is megvan, de szakszervezeti aktivistáinknak és az érdekelt munkaadóknak is eljuttatjuk.
Belančić Miroslav
(Fordította: Bakos Zoltán)